EVDE BULAŞIK MAKİNESİ NASIL KULLANILMALI

Her evin en çok ihtiyacı olan ve aynı zamanda vazgeçilmezi olan bulaşık makinesi oldukça rahat bir kullanıma sahiptir. Her günün ardından biriken bulaşıkları kışın soğuğunda ya da yazın kavurucu sıcağında sabırla yapmak çok güç. Ayrıca yıpranan ellerinizin hali de cabası. Bu durumdan sizleri kurtarmak için bulaşık makineleri yanınızda. Gün geçtikçe ilerleyen teknolojiyle beraber yaşam daha da kolaylaşmaya başladı.

Gün içinde yaşanılan stres ve yorgunluk ev işlerine vakit bırakmıyor da diyebiliriz. Bulaşık makinesi zorlu günlerimizde yanımızda olan en büyük destekçimizdir. Bakımı da temizliği de siz hanımların elinde.

Bulaşık makinesi için ilk olarak söylememiz gereken şey temizliğidir. Kullanmadığınız zamanlarda makinenizi kapatmanızı tavsiye ediyoruz.

Bulaşıklarınızın durumuna göre program seçmeye özen gösterin. Mesela az kirli ve bekletilmemiş olan bulaşıklarınız için su sıcaklığı düşük ve kısa programı seçmeniz daha uygun olacaktır.

Sürekli olarak makinenin dolmasını bekleriz. Fakat yarım proglamlama var ise içinde az bulaşık olan makinenizi yarım çalıştırabilirsiniz.

Bulaşık makinenizi çalıştırmadan önce bulaşıklarınızı makinenin içine düzgünce yerleştirmeniz gerekiyor.

Bulaşık makineniz ne kadar kaliteli olsa bile kapağına yük koymaktan kaçının. Makinenin kapasitesinden çok bulaşık koymaya çalışmayın. Aksi halde bulaşıklarınızda çizik ve lekeler oluşabilir.

Bulaşık makineniz için sadece ona özel olan deterjanları kullanmanız önemlidir. Ayrıca makineniz için temizlik yaparken uygun olan temizlik maddelerini seçmeye özen gösterin.

Oluşacak koku ve kiri önlemek için belli zaman aralıklarında bulaşık makinenizi boş olacak şekilde yüksek ısıda çalıştırabilirsiniz. Pervane ve filtreleri ayda bir defa yıkamalısınız.

Bulaşık makinenizi çalıştırmadan önce bulaşıklarınızı sudan güzelce geçirin. Ardından düzgün bir şekilde bulaşık makinenizin içine dizin. Fakat dizme işlemini gerçekleştirirken kirli olan yüzeyi alta bakacak şekilde dizmelisiniz. Suyun yüzeye temas edip geri dönmesi için o şekilde dizilmesi öneriliyor.

Bıçak, kaşık gibi bulaşıklarınızı sepetin içine dik olacak şekilde yerleştirin. Takım olan bulaşıklarınızı düzenli şekilde yan yana dizmeniz bulaşıklar yıkandıktan sonra dizdiğiniz de sizin için kolaylık sağlayacaktır. Ardından makinenizi uygun programda çalıştırabilirsiniz.