KLİMA KULLANIMINDA PÜF NOKTALARI

Klima yaz kış demeden aralıksız kullandığımız hatta kullanmaktan vazgeçemediğimiz elektrikli eşyalardan en önemlisi diyebiliriz. Aynı zamanda bu kadar sık çalışması daha çok bakıma ihtiyaç duymasına neden oluyor. Maliyeti de yüksek olunca onarım ve tamir kısmı kullanıcıların dikkat etmesi gereken noktalardan biridir.

İlk olarak kurulumu esnasında dikkat etmeniz gerekenlerden biri ise klimanın doğru noktaya kurulumudur. Doğru yere montaj edilmesine dikkat edin. Diğer bir konu ise klimanın ortama uyumudur. Klima odaya ne küçük ne büyük gelmelidir. Enerji tüketimi bu durumda artıyor.

Günün her saati ya kavurucu sıcakta ya da sert geçen kış zamanında bizim yanımızda olan klima için temizliği de düşünülmeli. Toz tutan filtreler belli aralıklarla temizlenmeli. Aksi durumlarda daha fazla enerji harcar ve bu da sizi ve cebinizi pek mutlu etmez. Programlama modu olan klimaları tercih edin. Klimanızı siz ortamdayken çalışacak, ortamda değilken kapanacak şekilde programlayın.

Çoğumuzun yaptığı hatalardan biri ise klimayı amacı dışında kullanmaya çalışmaktır. Klimayı yiyecek ısıtma ya da soğutma için kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Hava filtrelerini düzenli aralıklarda temizleyin. Bu hem sağlığınız için hem de tasarruf edebilmeniz için önemlidir.

Klimanızı 2-3 saat kadar fan modunda çalıştırıp içinde bulunan nemi alabilirsiniz. Diyelim ki uzun süreli seyahat düşünüyorsunuz. Bu durumda klimanın öylece kalması doğru değildir. Devre kesiciyi kapatmanızı öneriyoruz. Klimanın kullanılacağı odada ısı izolasyonunun yapılmasına dikkat edelim.

Klimanızı soğutma modunda kullanıyorken diğer elektrikli aletleri kullanmamaya özen gösterin. Çünkü aynı zamanda çalıştığında klimanın harcayacağı enerjiyi arttırabilir.

Klima çalışıyorken güneş ışınlarının bulunduğunuz alana doğrudan girişini engelleyin. Aynı zamanda klimada oluşacak arızaları ertelemeyin. Direk olarak cebinize yansıyacaktır.

10 yıl boyunca kullandığınız klimaları değiştirmenizde fayda var. Klima kullanırken düşürdüğünüz derece elektril tüketiminde yüzde beş olarak geri dönüş sağlar. Klimayı ayarlarken kurmanız gereken sıcaklık dışarıda bulunan sıcaklıktan 6-7 derece kadar altıdır. Klimanız çalışıyorken mümkün olabildiğince kapı ve pencerelerinizi kapalı tutmaya özen gösterin.

Yaptığınız her bir hamle klimanın ömrünü uzatmakla beraber aynı zamanda cebinize tasarruf olarak dönüşüm sağlayacaktır.