KOMBİ KULLANIMINDA TASARRUFUN PÜF NOKTALARI

Sert geçen soğuk kış aylarında evden dışarı çıkmayı pek tercih etmiyoruz. Ev içinde dengeli ve güvenli biçimde ısınmayı sağlayabilmek için en çok kombi kullanımını tercih ediliyor.  Kombi sistemi özellikle son dönemde tercih sıralamasında en baştadır. Fakat ucuz ve rahat yoldan ısınma yöntemi olarak gösterilen kombi sistemlerinde dikkatli kullanım ve kurulum söz konusu olmadığında istenmeyen faturalarla karşı karşıya kalmamız mümkün. Bu tür sıkıntılara maruz kalmamak için bazı püf noktalarına dikkat etmemizde yarar var.

Öncelikle yapılacak olan kurulumda tesisatın yetkili bayi tarafından uygun doğrultuda yapılması gerekiyor. Tesisatın kurulumunda yanlışlık varsa bunun sonucunda ilk petek ile son petek arasında ısı farkı olacaktır. Odalar arasında ısınma problemi yaşayabilirsiniz. Dengeli ısınmayı gerçekleştiremeyince başka bir oda için daha fazla gaz tüketmek zorunda kalırız. Bu nedenle bize gelecek fatura da olması gerekenden kat kat daha fazla mebla ile karşılaşırız. Bu gibi durumların olmaması için kuruluma özen göstermemizde yarar vardır.

Bu durumun yanı sıra kombinizde uygun aralıklar seçmeniz de tasarrufta size yardım edecektir. Aynı zamanda %35-40 arası ısı yalıtımının olmasına özen göstermenizde de yarar var.

Isı yalıtımı olan binalarda tasarrufu sağlayabilmek için doğalgaz termostatı kullanmanız akıllıca bir hareket olacaktır. Doğalgaz termostatının alternatif bir yanı da dışarıdayken ayarlanabilir olmasıdır.

Kombi tasarrufunda en önemli unsurlardan biri ise kombinin çok fazla açılıp kapatılmamasıdır. Kombiyi evden çıktığınızda tasarruf ettiğinizi düşünerek yanılıyorsunuz. Aksine açıp kapatmalar sonucunda normalden daha da fazla yakacağını söyleyebiliriz.

Kombinizin yıllık bakımını yaptırarak ömrünü uzatabilirsiniz. Aynı zamanda tasarrufu da sağlayabilirsiniz bu sayede. Ortamdaki sıcak hava akış yönünü engellemeyecek şekilde dekorasyon yapılmalı. Radyatörlerin önü ve üst kısımları boş olmalıdır.

Hepimiz kombinin rahatlığından oldukça memnunuz. Fakat cep yakmadığı sürece daha da memnun kalabiliriz. Temiz ve daha konforlu olan kombiyi kullanarak en mantıklısını yapıyorsunuz. Bir de yapılması gerekenlere dikkat ederseniz tasarruf da edebilirsiniz.

Kış aylarında odalarda çamaşır kurutmayın. Tasarruf için odaları havalandırırken ısıtıcıyı kapatmanızda da yarar var.