KOMBİ SEÇMENİN PÜF NOKTALARI

Yaz ayları içimizi ısıtan güneş ve tatil kulağa çok hoş geliyor. Fakat bir de yazın bitişi ve evlere dönüş mevzusu var. Kış aylarında sıcak su ve ısınma ihtiyacını kombi ile sağlayanlar çoğunlukta olmaya başladı. Gün geçtikçe kombi kullanımında artış gözleniyor. Günümüzde modern tercihlerden biri olan kombi ekonomik ve rahat olmasından dolayı en çok tercih edilmesiyle beraber kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşıyor.

Tabi ki de bilinçli bir kullanım sonucu tasarruf da edebilirsiniz.  Sorunlu odun sobalarını kullanma devri çok eskide kaldı. Kombi tercihiniz doğru ise sizden rahatı yok. Elbette öncelik olarak cebimizi düşünüyoruz. Daha az yakıt harcayarak çok ısı ve sıcak su sağlayabilecek kombiyi tercih edip almanızı tavsiye ediyoruz.

Kombi sayesinde sadece ısınma değil sıcak su ihtiyacınızı da giderebilirsiniz. Sağlıklı kombi tek parça malzemeden oluşmaz. Öncelik olarak kombi sistemini yerleştireceğiniz mekanın genişliği oldukça önemlidir. Mekanın metrekaresi, odalarda kullanılacak petek sayısına kurulumda dikkat edilmelidir. Sıcak su için de tuvalet banyo sayısına dikkat etmekte yarar var.

Evin yönü de kurulum için bakılması ve önem verilmesi gereken bir konudur. Mesela eviniz kuzeye bakıyorsa daha çok ısı ihtiyacına neden olacaktır. Evin ısı yalıtımının olması sizin için tasarrufu sağlayabilir. Kombiyi döşemeden önce ısı yalıtımı yaptırın.

Kombiyi bilinçli bir şekilde çalıştırın. Mesela kombiyi belli aralıklarla kısa süreli çalıştırmanız sonucunda daha fazla yakıt harcayabilirsiniz ve cihazın ömrünü  kısaltırsınız.

Geceleri düşük ayarı tercih edebilirsiniz. Cihazı tamamen kapatıp sonra su ve ısınmayı sağlamak amacıyla açmak daha çok enerji harcamanıza neden oluyor. Bu da direk olarak cebinizi etkiliyor.

Düzenli olarak bakım yapmanızı tavsiye ediyoruz. Düzenli yapacağınız bakımla tesisatın ömrünü uzatabilirsiniz. Oluşabilecek arızalara karşı bakım yapmak ileri derecede tamiri önleyebilir. Bakım sonucunda daha verimli ve sorunsuz çalışma performansı sağlar.

Radyatörlerin üzeri veya yanlarını kapatmamaya özen gösterin. Güneş alan odalardaki pencere temizliği de önemlidir. Güneşin pasif aydınlatmasından da yararlanıp verimli ısı alabilirsiniz.

Bilinçli kullanılan kombiler cebinizi sarsmadan verimli bir şekilde çalışarak konforlu ısınma sağlayacaktır.